kapat× Destek +90 (216) 380-0461
Escon Enerji A.Ş, süreci dijital altyapısıyla yönetiyor!
ST ENDÜSTRİ DERGİSİ, Onur Ünlü Röportaj,  Nisan 2020

 

ST ENDÜTRİ, ONUR ÜNLÜ RÖPORTAJ

Şirket operasyonlarını yıllar önce dijitalleştiren Escon, Covid-19 salgını sürecini nasıl yönettiklerini ve dijitalleşme yatırımları sayesinde yaşadıkları avantajları anlattı.

 

Türkiye’nin ilk enerji hizmet şirketi olan Escon, Covid-19 salgınının etkilerini operasyonel süreçte en aza indirmek için çalışmalarına devam ediyor. Escon Genel Müdürü Onur Ünlü, şirket operasyonlarını yıllar önce dijitalleştirdiklerini belirtirken iki yıl önce pazara sundukları Energy Eye yazılımının sahada onlara en çok yardımcı olan çözüm olduğunu söyledi. 

OPERASYONLARIMIZDA PLANLI DEĞİŞİKLİKLERE GİTTİK 

Yakın zamanda Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve hızla dünyaya yayılan Covid-19 salgınının ülkemizde de görülmesiyle, azami hassasiyetle yürütülmesi gereken sürece girdik. Virüsün yayılma hızı, neden olduğu hayati riskin yüksekliği ve küresel ölçekte tüm ülkeleri etkiliyor olması operasyonel zorlukları ve kapsamlı tedbirlerin ivedilikle eyleme konulmasını gerektirmektedir. Türkiye’nin ilk global ESCo’su (Enerji Hizmet Şirketi) olan ESCON Enerji A.Ş., müşterilerine kesintisiz hizmet sunabilmek, projelerimizin aksamamasını temin edebilmek aynı zamanda da çalışanlarımızın karşılaşabileceği riskleri önleyebilmek adına operasyonlarımızda dikkatli ve planlı olarak kademeli değişikliklere gittik. Çalışma alanlarımızı 3 ana başlıkta toplayabiliriz; Enerji Mühendislik Hizmetleri, Performans Garantili Anahtar Teslim Sistem Çözümleri ve Satış Sonrası Hizmetler. Enerji Mühendislik Hizmetleri kapsamında saha çalışması gerektiren Detaylı ve Yatırım Odaklı Enerji Etüt hizmetlerimizi seyahat yasaklarının da devreye girmesi ile askıya aldık. Daha önceden saha çalışmalarını tamamladığımız müşterilerimizin raporlamalarını tamamladık, danışmanlık ve projelendirme hizmetlerimize devam ediyoruz. Performans Garantili Anahtar Teslim Sistem Çözümleri hizmetlerimiz kesintisiz an kontrollü olarak devam ettiriyoruz. Projelerimizin hayata geçmesinde her biri kendi alanında dünya devi uluslararası firmaların Türkiye temsilciliğini ve partnerliğini sürdürdüğümüz için yurtdışından tedarik ettiğimiz ürünler konusunda ekstra takip ve kontrole gittik. Uluslararası nakliye kaynaklı kabul edilebilir uzamalar dışında tedarik zincirimizde en ufak bir sıkıntı yaşamamız müşterilerimizin memnuniyet ve taahhüt ettiğimiz sistemlerin zamanında kurulması ve müşterilerimizin zamanında enerji tasarrufu yaparak maliyetlerini azaltmalarına olanak sağladı. Yerli imalatlarımız konusunda gerekli önlemleri alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Satış Sonrası Hizmetler departmanımızdaki arkadaşlarımız ise özveri ile ancak tedbiri elden bırakmadan çalışmalarına devam ediyorlar. Yerel otoritelerden aldığımız özel izinler ile sahalarda hem kurulum hizmetlerimizi hem de daha önceden kurduğumuz sistemlerin bakım hizmetlerini kesintisiz devam ettiriyoruz. Burada en önemli konu müşterilerimizin de durumun hassasiyetinin bilincinde olarak bizlerin daha iyi ve güvenli planlama yapabilmesine olanak tanımaları.

ONLİNE ALTYAPIMIZLA SÜREÇTEN ETKİLENMEDİK 

Hayata geçirdiğimiz önlemler ve halihazırda altyapımızın online çalışmaya uygun olması nedeni ile süreçten çok fazla olumsuz etkilenmeden çıkmayı öngörüyoruz. Pandemi’nin daha ne kadar süreceği ve uluslararası hizmet verdiğimiz ülkelerin ekonomilerini ne kadar yıpratacağı netlik kazanmadığından bu konuları çok dikkatli takip ediyoruz. Hiç kimsenin tahmin bile edemeyeceği yıpratıcı bir etki gösteren bu salgının diğer sektörleri olduğu gibi bizim sektörümüzü de olumsuz etkileyeceği bir gerçek. Ancak bizim işimiz büyük bir çoğunluğu sanayi tesisi olan müşterilerimizin enerji maliyetlerini düşürmek ve karbon salınımlarını azaltmak olduğu için, ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemlerde can simidi rolümüz nedeni ile iş hacmimizde ciddi bir daralma öngörmüyoruz. Özellikle Enerji Bakanlığı’mızın yeni yayınladığı yönetmelikler ile zorunlu enerji etüt hizmetinin 1.000 TEP ve üzeri enerji tüketen tesislerde yapılacak olması enerji mühendislik hizmetlerimizin artarak devam etmesine olanak sağlayacağını düşünüyoruz. Yine Türkiye’de ilk bizim piyasaya sunduğumuz ve başarılı ile devam ettirdiğimiz Enerji Performans Anlaşmaları ile verimlilik artırıcı projeleri finanse edebilmemiz, müşterilerimizin enerji verimliliği yatırımları için ek bütçe ayırmasına fırsat vermekte olduğundan, sistem satışlarımızın da olumsuz etkileneceğini öngörmüyoruz. Piyasaya, sektörümüze ve bize dair bir düşüncelere sahipken artık iş yapış biçimlerinin kökten değişeceğini, yoğun seyahatli birebir görüşmelerin yerini online görüntülü toplantılara bırakacağını, saha da çalışma yapmanın hiç olmadığı kadar daha tedbirli ve zorlu olacağını da biliyoruz. 

ÇALIŞANLARIN MOTİVASYONU SAĞLANMALI

Koronavirüs salgını şu anda da devam ediyor ve biz hız kesmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tek farkı artık ofiste değil, evlerimizden ya da müşterilerimizin tesislerinden çalışıyoruz. Burada en önemli konu şirket çalışanlarının motivasyonu ve iş ahlakı. Böylesi zorlu süreçlerde şirket çalışanlarını da karar mekanizmalarına dahil ettiğinizde hem operasyonel kararlar ortak alındığı için herkesin sahiplenmesini sağlayabiliyorsunuz hem de çalışanlarınızın alınan kararlara katkı koyarak motivasyonlarını artırabiliyorsunuz. Müşterilerimizin büyük bir çoğunluğu sanayi tesisleri olduğu için onlar çalışmaya, üretmeye devam ediyorlar. Dolayısı ile o müşterilerimiz için enerji ve su verimliliği ve sürdürülebilirlik çalışmalarımız aynı hızda devam ediyor. 

ENERGY EYE YAZILIMIMIZ EN ÖNEMLİ YARDIMCIMIZ 

Pandemi devam ederse ve otoritelerin aldığı tedbirler devam ederse saha çalışmalarımızın olumsuz etkileneceği bir gerçek. Burada yaklaşık 2 sene önce piyasaya sürdüğümüz online enerji izleme sistemimiz devreye giriyor. Biz bu sistemi 2 amaç için tasarlamıştık. Birincisi enerji etüt çalışmalarında yapıldığı üzere, sahada bir kerelik ölçümler almak yerine kesintisiz ölçüm datası ile daha doğru analizlerin yapılmasına, müşterilerimizin sürekli ve gerçek zamanlı enerji performanslarının izlemesine olanak sağlamaktı. İkinci amacımız ile performans garantili kurduğumuz sistemlerin performanslarını gerçek zamanlı takip ve analiz etmek idi. Bu süreç devam eder ise, bize sahada en çok yardımcı olacak çözümümüz Energy Eye yazılımımız olacak. Bizim için yönetmekte en zorlandığımız süreç yurtdışı operasyonlarımız. Pandemi’nin bütün dünyayı etkisi altına almasından dolayı ciddi büyüme trendine giren yurt dışı operasyonlarımız şu anda yavaşladı. Türkiye’deki tanınırlığımız bize hem mevcut müşterilerimizin hem de yeni müşterilerimizin kolaylıkla ulaşmasına imkan sağlarken, yurt dışında yeni büyümeye başlayan operasyonlarımızı uluslararası seyahatlerin yapılamadığı bu süreçte yönetmek oldukça güç. Buradaki planımız, daha önceden çalıştığımız uluslararası firmalara odaklanmak olacak. Bu firmaların Türkiye’deki iştiraklerine başarılı hizmetler sunduğumuz ve yurtdışında da birçok başarılı projeye imza attığımız için, yüz yüze kendimizi tanıtmamızın gerekli olmamasını fırsata çevirmeye çalışacağız.

DİJİTALLEŞME SEÇİM DEĞİL, ZORUNLULUK 

Günümüz iş hayatında dijitalleşme bir seçim değil, bir zorunluluk. Dijitalleşmek, mobil olmak ve tüm operasyonlarınızı bu şekilde kurgulamak zorundasınız. Şirketimizin operasyonlarını yıllar önde dijitalleştirmiştik. Ancak, bu alandaki hızlı değişimlere ayak uydurmak, operasyonel verimliliğimiz artırabilmek adına her sene bütçemizden ciddi bir kaynağı bu alt yapımımızı geliştirmeye ayırıyoruz. Yapmış olduğumuz tüm bu yatırımlar, Pandemi sürecinde meyvesini verdi ve evden çalışmaya başlamamız gerektiği gün, operasyonel hiçbir detay düşünmeden hareket etmemize olanak tanıdı. Elektrik ve internet olan herhangi bir yerden işlerimizi aksatmadan idare edebilmemizin önünü açtı. Dolayısı ile doğru dijitalleşmemiz böylesi büyük etkileri olan Küresel Pandemi zamanında süreci başarılı ve hasarsız bir şekilde yönetebilmemizi sağladı. Öte yandan, daha önce bahsettiğim gibi, Teknoloji Geliştirme bölümümüzün geliştirdiği Energy Eye yazılımımız ile enerji etüt hizmetlerimizi ve performans garantili sistem çözümleri uygulamalarımızın takibini online olarak yapabilmekteyiz. Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesi ile insansız müşteri odaklı üretim yapabilen endüstriyel işletmelerin enerji performans izleme ve analizlerinin de dijital olarak yapılması da kaçınılmaz bir gerçeklik.

ONLİNE EĞİTİMLER HEM İYİ HEM KÖTÜ 

Online eğitimler hakkında hem olumlu hem de olumsuz görüşlerimiz mevcut. Bizler uzun yıllardır, hem düzenlediğimiz özel eğitim programları, seminerler ve konferanslar ile hem de katılımcı olarak davet edildiğimiz kongre, çalıştay ve sempozyumlarda yüzlerce eğitim çalışmasında başarıyla bildiklerimizi paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Evlerimizden işlerimizi takip etmeye çalıştığımız günlerde, birçok farklı platformdan birçok farklı uzmanın online eğitimler düzenliyor olması ve bunların kolay ulaşılabilir olması çok büyük bir avantaj. Evinizin konforunda, o eğitime ulaşmak için zaman ve bedel ödemeden eğitimlere katılabilmek kişilerin kendilerini geliştirmeleri ya da eksik olduklarına inandıkları alanlarda ilave bilgi sahibi olabilmeleri büyük bir lüks. Ancak, online eğitimlerdeki en büyük sıkıntı herkesin eğitim veriyor olması. Bir seminer sırasında konu ile ilgili yanlış bir bilgi aktarılıyor ise bunu eğitimi veren kişiye iletme imkanı varken, online eğitimlerde katılımcıların tüm kontrolü eğitimi düzenleyenin elinde. Dolayısı ile üzülerek belirtmek istiyorum ki, ben ve arkadaşlarım birçok yanlış bilgi aktarımı yapılan eğitime şahit olduk bu dönemde. Dolayısı ile katılımcıların özelikle eğitimi kimin verdiğine; o kişinin ve temsil ettiği kurum ya da kuruluşun bilgi, birikim ve tecrübesine dikkat etmeleri çok önemli. Biz düzenlediğimiz az sayıda online eğitimlerimizi özel davetli katılımcılara verdik. Ancak önümüzdeki süreçte, şahit olduğumuz kötü örnekler nedeni ile doğru bilginin aktarılabilmesi için daha kapsamlı eğitim programlarına başlayacağız. Bu eğitim programımızı ESCON Enerji A.Ş.’nin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebileceksiniz. 

KÜRESEL EKONOMİYİ İNCELEYEN YAYINLAR OKUYORUM 

Özellikle sosyal mesafe uygulama gerekliliği ve sokağa çıkma yasakları nedeni ile normal yaşantımdaki hobilerime ara vermek zorunda kaldım maalesef. Ancak sürecin bizleri psikolojik olarak olumsuz etkilememesi ve kişisel gelişimim için yaptığım küçük rutinler ve okuduğum kitaplar var. Öncelikle her gün yürüyüş yaparak zihnimi dinginleştirmeye çalışıyorum. İş yoğunluğundan pek fazla vakit ayıramadığım çocuğumla aktiviteler ve amatör icatlar yapıyorum. Kitap konusunda şu dönem tercihim küresel ekonomiyi inceleyen yayınlar. Özellikle kriz zamanlarında ekonomilerin global ölçekte nasıl hareket ettiğini öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum. Özellikle akşamları ise takip ettiğim dizileri izlemeyi tercih ediyorum.

YENİ NORMALE ADAPTE OLAN ŞİRKETLERE BÜYÜK FIRSATLAR VAR 

Bu sürecin bana en büyük öğretisi her an her şeyin olabileceği gerçekliği oldu. Her daim hazırlıklı olmanız lazım. Çalışanlarınızın motivasyonunu üst seviyede tutmanız, müşteri ve tedarikçileriniz ile iletişiminizi güçlendirmeniz, operasyonel altyapınızı her zaman kesintisiz çalıştırabilmeniz ve doğru bilgiler ile özverili olarak her koşulda çalışabilmeniz bundan sonraki iş hayatımızın en önemli 4 kuralı olacaktır. İş yapış şeklimizin kökten değişeceğine inanıyorum. Online toplantıların fiziki seyahatleri azaltacağı, sağlığımız için yeni ve gerekli tedbirlerin hayatımızın ayrılamaz bir parçası olacağı ve daha mobil bir iş hayatı için fiziki ofis alanlarından daha çok dijital altyapının önem kazanacağı bir döneme girdik. Bu değişime ayak uydurabilen, yeni normale adapte olabilen şirketler için çok büyük yeni fırsatların oluşacağı bir dönem bizleri bekliyor.
 

KAYNAK: https://www.stendustri.com.tr/enerjisini-ureten-fabrikalar/escon-enerji-as-sureci-dijital-altyapisiyla-yonetiyor-h105713.html

kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.