kapat× Destek +90 (216) 380-0461
19.08.2019
Binalarda enerji verimliliğine Dünya Bankası’ndan kredi!

 

 

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarında enerji verimliliği projeleri geliştirmek için Dünya Bankası’ndan 1 milyar lira değerinde kredi aldı.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarının tasarruf sağlaması amacıyla ‘enerji verimliliği projesi’ için Dünya Bankası ile 1 milyar liralık kredi konusunda anlaştı.

5 yıllık dönemi kapsayan dönüşüm projesinde, bina büyüklüğü ve alınan önlemlere bağlı olarak 300-500 bina yenilenecek. İlk etapta farklı iklim bölgelerinde yer alan 5-10 yüksek enerji maliyeti olan kamu binası seçilerek, sıfır enerji binaları konseptiyle yeniden yapılandırılacak. Bu binalarda yeşil çatı, su geri dönüşümü, güneş enerjisi gibi birtakım iyileştirmeler yapılacak. Pilot çalışmadan elde edilecek sonuçlar, dönüşüme uğrayacak kamu binalarında değerlendirilecek.

YILLIK 230 MİLYON LİRA TASARRUF HEDEFLENİYOR

Bakanlık, söz konusu projeyle kamu binalarında yüksek enerji tüketiminin önüne geçmeyi ve yıllık 230 milyon lira tasarruf sağlamayı hedefliyor. Projenin hazırlık aşamasında ilk olarak okul, hastane, idari binalar gibi kamu binalarının enerji etütleri yapılacak. Bu binalara yönelik enerji kimlik belgeleri düzenlenerek, enerji verimlilik düzeyleri ve elde edilecek tasarruf seviyeleri tespit edilip yatırım maliyetleri ortaya çıkacak. Bu doğrultuda uygun bulunan kamu binalarının projeleri hazırlanarak, iyileştirmeler yapılacak.

kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.