kapat× Destek +90 (216) 380-0461
	GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ/SEIEP Projesi kapsamında Enerji Verimliliği Danışmanlığı yürütüldü.

Avrupa’nın en büyük enerji ağı olan Energy Cities’e üye olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Belediye Başkanları sözleşmesini imzalamak üzere "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı" çalışmalarına başladı.

ESCON Enerji bu sözleşme doğrultusunda Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanması kapsamında sanayide enerji verimliliği danışmanlığı yürütmüştür.

 Gaziantep BB, taraf olunan akit uyarınca 2030 yılı için sera gazı emisyonlarını en az %40 oranında azaltmayı ve iklim değişikliğine uyum konusunda bir program oluşturmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda Sürdürülebilir İklim ve Enerji Eylem Planı, Ekodenge firmasının proje yürütücülüğünde yenilenebilir enerji ve karbon projeleri yürüten GTE, sanayide enerji verimliliği alanında uzman ESCON Enerji ve yeşil binalar ile ilgili projeler yürüten TURKECO firmaları ortak çalışması ile hazırlanmıştır. ESCON Enerji, Gaziantep BB sınırları içerisindeki OSB’ler dahilindeki 5 farklı sektörden 42 firmayı ziyaret ve etüt ederek tüm işletmelerde uygulanabilecek enerji verimliliği projelerinin detaylı teknik ve ekonomik fizibilite çalışmalarını gerçekleştirmiş, enerji eylem planlarının oluşturulmasında rol almıştır.

Basın Bülteni:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Avrupa Belediye Başkanları sözleşmesi doğrultusunda (Covenant of Mayors), sürdürülebilir bir kent olma yolunda bazı taahhütlerde bulunacak. Bu taahhütlerden biri de "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı"nın hazırlanması olacak.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin enerji verimliliği ve iklim değişikliği alanında yapmış olduğu çalışmaların uluslararası ölçeğe taşınması iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konusunda öncü bir kent olması hedefleniyor.
Eylem planı öncesinde Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ 12. Bölge Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürlüğü, Gaziantep Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Gaziantep Toroslar EDAŞ, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlıklarının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi. Yapılan bu toplantıda başkanlar akdine taraf olma doğrultusunda hazırlanacak olan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Projesi tanıtımı yapılarak, kurumlararasında ihtiyaç duyulacak iş birlikleri ile ilgili konular gündeme getirildi. Katılan kurumlardan tam destek sözü alan Büyükşehir Belediyesi paydaşları ile beraber Gaziantep için sanayi, binalar, hizmet sektörü, ulaştırma ve tarım alanlarında kısa, orta ve uzun vadede projeler geliştirecek. Hayata geçirilecek olan bu proje ile başkanlar akdine taraf olunarak Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı hazırlanacak. Belediye’nin yetki ve sorumluluğu kapsamındaki sera gazı emisyonunun azaltım potansiyelinin belirlenerek, iklim değişikliğinin getireceği risklerin ve kırılgan alanların belirlenerek, önlemler alınacak. Sözleşmeyi imzalayan belediyeler Avrupa Birliğinin 2030 yılına kadar en az yüzde 40 karbon salınımı azaltım hedefi doğrultusunda, sorumlu oldukları alanda enerji verimliliğini arttırmayı ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha fazla kullanmayı taahhüt ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de katılım ile ilgili prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından önümüzdeki süreçte yereldeki tüm paydaşlarla birlikte kentteki karbondioksit salınımını azaltma gösterge hedefini de içerecek olan Sürdürlebilir Enerji ve İklim Eylem Planını hazırlayacak.
Şehirde yapılan yenilenebilir enerji çalışmalarından "Bağlarbaşı 1 MW Güneş Enerji Santrali, Oğuzeli 1 MW Biyogaz Enerji Santrali, 30 MW Nurdağı Rüzgar Enerji Santrali" çalışmaları ile KRİTA projesi kapsamında Türkiye’nin ilk akıllı parkı çalışmalarının yürütüldüğü Masal Park’taki enerji verimliliği ve enerji yönetimi çalışmaları da uluslararası boyuta taşınacak.

ANTEP_3_YEN.jpg

ANTEP_2.JPG

ANTPE_3.JPG

KONUYLA İLGİLİ LİNKLER:

http://www.milliyet.com.tr/gaziantep-te-surdurulebilir-enerji-icin-gaziantep-yerelhaber-2491394/

https://gantep.bel.tr/haber/buyuksehir-belediyesi-enerji-ve-iklim-calismalarinda-one-cikti-6225.html

kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.