kapat× Destek +90 (216) 380-0461
BUSİAD’da Enerji Verimliliği tartışıldı.

BUSİAD Enerji Uzmanlık Grubu,  “Endüstriyel Soğutma Sistemlerinde Enerji Verimliliği Uygulamaları” konulu seminer programını 17 Nisan 2018 tarihinde  Bursa BUSİAD Evinde gerçekleştirdi.

Akademisyenlerin, firma yöneticilerinin ve işletmelerin enerji /bakım sorumlularının katıldığı programda; “ soğutma sistemlerinde enerji verimli yaklaşımlar, yüksek enerji performansı sistem önerileri ve teknik/mali kıyaslamalar” konuları ele alındı.

“Verimlilik artırıcı projeler ötelenirse, para israfı ve çevre kirliliği devam eder”

ESCON Enerji A.Ş adına Genel Müdürümüz ONUR ÜNLÜ sunumunu;  Soğutma sistemlerinde verimlilik artırıcı proje kıyaslamaları ve Enerji Performans Sözleşmeleri üzerine gerçekleştirdi.  2015 yılı verilerine göre Türkiye’nin nihai enerji tüketiminde sanayinin payının yüzde 32,5 olarak kayda geçtiğini hatırlatan Onur  Ünlü, ülke sanayisinin enerji tasarruf potansiyelinin sektörlere göre yüzde 8 ile yüzde 44 arasında değiştiğini, yıllık ortalama kazancın da 7 milyar dolar olarak hesaplandığını kaydetti.

Enerji verimliliği potansiyeli taşıyan alanlara bakıldığında gıda işletmelerinin, çimento sanayinin, demir-çelik, petrokimya, seramik, cam, otomotiv, tekstil gibi sektörlerdeki tesislerin öne çıktığına vurgu yapan Ünlü, “Verimlilik arttırıcı projeler sayesinde mikro ölçekte işletmeler,giderlerinin azaltılması ile rekabet avantajı elde edebilir. İşletmelerde uygulanacak enerji verimliliği çalışmaları ile makro ölçekte ise enerjide dışa bağımlılığı yüksek olan ülkemizin enerji ithalatını azaltabilir ve buna bağlı olarak cari açık düşürülebilir. Küresel ölçekte ise karbon salımının azaltılması ile daha yaşanılabilir bir dünyaya katkı sağlanmış olur. Verimlilik artırıcı projelerin ötelenmesi, para israf etme ve çevreyi kirletmeye devam etme kararıdır” diye açıklayarak sunumunu tamamladı. 

BUSİAD Enerji Uzmanlık Grubu Başkanı İsmail Önol, bugüne kadar gerçekleştirdikleri etkinliklerde sanayinin ihtiyaç duyduğu spesifik konulara odaklandıklarını ifade ederek, söz konusu bu seminerin de bu alandaki ihtiyacı karşılayacağını ve konunun öneminin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını belirtti. Seminer plaketlerin takdimi ardından  fotoğraf çekimi ile son buldu.

 https://www.turkishhvacnews.com/2018/05/07/busiadda-enerji-verimliligi-tartisildi/

https://burdanoku.com/busiaddan-enerji-verimliligi-tartismasi/

kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.