Kojenerasyon, diğer adıyla Birleşik Isı ve Güç teknolojisi, gaz motorundan ya da herhangi bir güç istasyonundan eşzamanlı olarak elektrik ve ısı elde edilmesidir. Bu sistemlerden alınan verimler %90’lara kadar çıkabilmektedir. Bu da elektrik ve ısı elde edilmesinde geleneksel yollara kıyasla %15-40 daha çok verim elde edilmesini sağlar.

Kojenerasyonda kullanılan birincil yakıtlar doğalgaz, petrol, mazot, propan, kömür, tahta, atık tahta ve biokütledir. Bu birincil yakıtlar elektrik, ikincil yakıt, elde etmek için kullanılır. Tipik bir kojenerasyon sistemi elektrik jeneratörünü çalıştırmak için motor, buhar türbini ya da gaz türbininden oluşur. Isı geri kazanım eşanjörü motordan çıkan atık ısıyı ve atık gazı yakalayarak, sıcak su ya da buhara dönüştürür. Kojenerasyondan elde edilen yararların maksimize edilebilmesi için sistemin ısı ihtiyacının göz önünde bulundurulmalıdır.

Kojenerasyon:

  • En etkili ve verimli güç üretmen yöntemidir
  • Enerji dönüşümündeki ve tüketimindeki verimliliği arttırır
  • İşletmelerin sera gazı salınımlarını ciddi boyutlarda azaltır
  • Kyoto Protokolü tarafından belirlenen değerlere ulaşmak için en iyi yoldur
  • Çok ciddi boyutlarda maddi tasarruflar sağlar, bu da işletmenize rekabet üstünlüğü getirir
  • Enerji alımında dış kaynaklara olan bağımlılığı azaltır.

ESCON bu alanda dünyanın ileri gelen firmalarından Cummins ve Mitsubishi Heavy Industries ile çalışmaktadır. 1.16 – 2 MW arası gaz motorlarını Cummins’ten, 3.75 – 5.75 MW arası gaz motorlarını da MHI’den tedarik etmektedir.

 

Trijenerasyon

Trijenerasyon, kojenerasyondan gelen elektrik ve ısı enerjisine ek olarak soğutma işlemi için gerekli olan enerjinin de elde edilmesine verilen isimdir. Mekân ısıtma ve sıcak su tankları genellikle atık ısının faydalı bir şekilde kullanılması için oldukça elverişli ortamlardır. Yaz aylarında ısınma gereksinimi oldukça düşük olduğu için, elektrik üretme işlemi sırasında açığa çıkan ısı enerjisi absorption chiller sayesinde soğutma enerjisine dönüştürülebilir. Böylece işletmeler aynı sistem sayesinde kışın ısınma için, yazın da soğutma için gerekli olan enerjiyi tek bir sistem sayesinde gerçekleştirebilir.


Etiketler : Kojenerasyon & Trijenerasyon

ESCON ile enerjiniz size kalsın

Türkiye’nin ilk enerji verimliliği danışmanlık şirketi ESCON, endüstriyel işletmelerin kaliteden ödün vermeden, maksimum verimlilik ile minimum enerji tüketimine ulaşmaları için Danışmanlık, Denetleme, Sistem Çözümleri, Eğitim, Çevre ve Proje Finansmanı konularında çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz

Adres : Orhan Gazi Cad. Tınaztepe Sk. No:26, Cevizli // Istanbul, Turkey
Tel : +90 (216) 380-0461
+90 (216) 362 – save
Faks : +90 (216) 380 0462
Email : info@escon.com.tr

Kmk Bilişim ©2014 Escon Enerji Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım VSP Altyapısıyla oluşturulmuştur | KMK Tarafından Desteklenmektedir.