Artan enerji maliyetleri ve artan rekabet, dünyadaki bütün proses endüstrilerini enerji maliyetlerini kısmaya ve enerji tüketimlerini optimize etmeye yöneltti. Buhar formundaki termal enerjinin etkili kullanımı bu çabalara büyük katkı sağlamaktadır. Termokompresör teknolojisi düşük basınçlı buharın veya flaş buharın kullanılabilir (yararlı) buhara dönüştürülüp, tekrardan proseste kullanılmasını sağlamaktadır.

Termokompresör sistemleri buhar tesisinizin yakıt tüketiminin azaltılmasına doğrudan katkı sağlar. Tipik buhar tasarrufu toplam buhar tüketiminin % 15-20’si kadardır.

 

Termokompresör Çalışma Prensibi:

Yüksek basınçlı güdücü buhar (Motive Steam) termokompresör içerisindeki nozulda hızlanır. Supersonic hızda emme odasına girerken, düşük basınçtaki buharı çekerek onunla emme girişinde karışır. Sonuç olarak oluşan buhar karışımı yakınsak-ıraksak difüzör (dağıtıcı)’e girer. Burada hızı düşer ve kinetik enerji basınç enerjisine dönüşür. Termokompresörden deşarj edilen buhar tekrardan prosese verilir.

 

Termokompresörün yaygın kullanım alanları:

  • Kağıt endüstrisi
  • Şeker endüstrisi
  • Kojenerasyon
  • Petro-kimya endüstrisi
  • Çözücü çıkartma endüstrisi
  • İlaç endüstrisi
     


Etiketler : Termokompresör Sistemleri

ESCON ile enerjiniz size kalsın

Türkiye’nin ilk enerji verimliliği danışmanlık şirketi ESCON, endüstriyel işletmelerin kaliteden ödün vermeden, maksimum verimlilik ile minimum enerji tüketimine ulaşmaları için Danışmanlık, Denetleme, Sistem Çözümleri, Eğitim, Çevre ve Proje Finansmanı konularında çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz

Adres : Orhan Gazi Cad. Tınaztepe Sk. No:26, Cevizli // Istanbul, Turkey
Tel : +90 (216) 380-0461
+90 (216) 362 – save
Faks : +90 (216) 380 0462
Email : info@escon.com.tr

Kmk Bilişim ©2014 Escon Enerji Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım VSP Altyapısıyla oluşturulmuştur | KMK Tarafından Desteklenmektedir.