Enerji tasarruf projelerimize o kadar inanıyoruz ki, ödemesini biz yapıyoruz.

ESCON, işletmelerin enerji verimliliği projelerini minimum risk ve minimum maliyet ile gerçekleştirebilmeleri için çeşitli finansman hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetlerin en önemlileri Enerji Performans Sözleşmesi ve Enerji Tedarik Sözleşmesi'dir.

Enerji Performans Sözleşmeleri

Enerji Performans Sözleşmeleri enerji verimliliği ya da yenilenebilir enerji projeleri sayesinde elde edilen maliyetteki azalmaları kullanarak, bu tür projeleri finanse edebilmek için sermaye oluşturmayı sağlayan oldukça başarılı ve yaratıcı bir finansman yöntemidir. Temelinde, teknik risklerin işletmelerden, performans garantisi veren enerji verimliliği projesini gerçekleştiren şirkete (ESCON) aktarılması yatar. EPS kapsamında, işletmeden bağımsız bir şirket (ESCON) enerji verimliliği ya da yenilenebilir enerji projeleri geliştirir, kurar ve finanse eder ya da finanse edecek üçüncü şahısların bulunmasını sağlar. Projenin işletme maliyetini ve yatırım için gereken parayı da proje tarafından sağlanan enerji tasarruflarından ya da üretilen enerjiden elde edilen gelir ile karşılar. EPS’de, ESCON’un hizmet bedeli, gösterilen performansa bağlıdır ve performans ölçütleri enerjideki ve maliyetteki tasarruf seviyeleridir.

Kontrat Tipi Tasarruf Sağlandığında Tasarruf Sağlanamadığında Tasarruf Miktarı Aşıldığında
Garantili Müşteri tasarruf edilen miktarın tamamını alır ve ESCON’a ödeme yapar ESCON müşteriye ödeme yapar Müşteri bütün ekstra tasarrufu alır
Paylaşımlı Müşteri ve ESCON tasarruf edilen miktarı paylaşırlar ESCON müşteriye ödeme yapar Ekstra tasarruf müşteri ve ESCON arasında paylaşılır
Yatırımsız Kontrat süresi boyunca tasarrufları ESCON alır Kayıp ESCON’a aittir Kontrat süresi bitine kadar ESCON, bittikten sonra müşteri alır

 

EPS’de üç temel model vardır; garantili, paylaşımlı ve yatırımsız. Garantili EPS modelinde, ESCON belirli bir seviyede enerji tasarrufu elde edileceğini garanti eder ve böylece müşteriyi performans riskine karşı korumuş olur. Paylaşımlı EPS modelinde ise, maliyetteki tasarruflar şirket ve ESCON arasında önceden belirlenen bir süre boyunca yine önceden belirlenen bir oran çerçevesinde paylaşılır. Bu iki model arasındaki en büyük fark, paylaşımlı modelde tasarruf edilen enerjinin maliyetindeki tasarrufların, garantili modelde ise enerji tüketimindeki tasarruf miktarının ölçüt olarak alınmasıdır. Yatırımsız EPS modelinde ise, yatırım maliyeti tamamen ESCON’a aittir. Buna karşılık kazancın tamamını ESCON alır. Elde edilen kazanç yatırım maliyetini amorti ettikten sonra kazanç müşteriye bırakılır.

Enerji Tedarik Sözleşmeleri

Enerji Tedarik Sözleşmesi’nde işletmeye ısı, buhar ve basınçlı hava gibi yöntemlerle verimli enerjinin tedarik edilmesi anlaşmaya bağlanır. Tedarik edilen enerji Megawattsaat (MWh) birimiyle ölçülür. Bu tür anlaşmalar kapsamında, projenin planlanmasından, kurulumuna, işletilmesine ve üretilen enerjinin satışına kadar her aşaması enerji tedarik etmeyi vaat eden firma (ESCON) tarafından hazırlanır. Proje maliyeti ETS kapsamında önceden belirlenen bir miktardır ve tedarik edilen enerji tarafından elde edilen bedel ile finanse edilir. Kurulan sistem kendi maliyetini tamamıyla amorti ettiği anda, sistemin bütün işletim hakları ESCON’dan işletmeye geçer.


Etiketler : Finansman

ESCON ile enerjiniz size kalsın

Türkiye’nin ilk enerji verimliliği danışmanlık şirketi ESCON, endüstriyel işletmelerin kaliteden ödün vermeden, maksimum verimlilik ile minimum enerji tüketimine ulaşmaları için Danışmanlık, Denetleme, Sistem Çözümleri, Eğitim, Çevre ve Proje Finansmanı konularında çok çeşitli hizmetler sunmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz

Adres : Orhan Gazi Cad. Tınaztepe Sk. No:26, Cevizli // Istanbul, Turkey
Tel : +90 (216) 380-0461
+90 (216) 362 – save
Faks : +90 (216) 380 0462
Email : info@escon.com.tr

Kmk Bilişim ©2014 Escon Enerji Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım VSP Altyapısıyla oluşturulmuştur | KMK Tarafından Desteklenmektedir.